Образование

Няма проблем с физическия достъп до средно образование в област Велико Търново, сочи проучване

Няма проблем с физическия достъп до средно образование в област Велико Търново, сочи проучване.  „Пътят на българското средно образование – с различна /не/проходимост за веси ученик и семейството му“ е заглавено изследването. То е извършено от фондация „Тръст за социална алтернатива“ миналата година и обхваща освен Великотърновски регион и областите Враца, Кюстендил, Разград и Сливен.

Авторите са наблюдавали как  се прилага на местно ниво националната политика за  безплатните учебници, транспортната свързаност и храненето в  67 средните учебни заведения.

Проф. Майя Грекова стига до извода, че зад добрите показатели за осигурено безплатно  пътуване до средното училище/гимназия, възможност за ползване на общежитие в 6  от 10-те общини възникват и доста въпроси. Например – защо учениците, завършили XII клас през 2022/23 учебна година са 1228, а, когато този випуск е завършвал VII клас през 2018 г.  – те  са били 2301. Интервюираните директори и представители на Регионалното управление на образованието изтъкват като причини, че част от учениците заминават при родителите си в чужбина, започват работа, за да подпомагат финансово семействата си или „губят мотивация“. Според проф. Грекова „загуба на мотивация“ може да е следствие на отпадането на външните принуди – задължително образование до 16-годишна възраст и необходимост от завършен първи гимназиален етап за получаване на възможност за притежание на свидетелство за правоуправление на МПС.

Проучването на фондацията  продължава през 2025-а в областите Габрово,  Монтана, Пловдив, Шумен и Ямбол. „След приключването му ще предложим безплатни учебници не само по общообразователните предмети, но и по професионалните предмети, които не са преиздавани от 1990 година, както и по профилиращите предмети“, каза Огнян Исаев, директор на програма „Образователни възможности и постижения“. Ще настояват да се осигури  безплатен транспорт за всички ученици, за да се премахне бариерата за развитие на децата от малките населени места и безплатно хранене за всички ученици, които искат да се възползват от това.  По думи на Исаев изпълнението на предложенията не трябва да е ангажимент само на Министерството на образованието и науката,  но и на министерствата на регионалното  развитие, на транспорта и съобщенията, труда и социалната политика, на общините, Народното събрание.

„Докладът няма претенция за изчерпателност на разглежданите предизвикателства. По-скоро е опит за структуриране на разговор за нуждите на ученици, семейства, учители, училища и населени места, които често се справят сами с трудностите в образователния процес. Това е възможност да се чуе тяхната гледна точка“, отбеляза проф. Майя Грекова.