„Книгата е плод на моите повече от 30-годишни занимания с творчеството и личността на поета и събира в себе си предишните ми две книги за Яворов – „Поетът Яворов“, която излезе през 2012-а, и „Яворов и другите“ от 2015 г. Добавил съм и повече от 15 нови текста, писани през последните десетина година“, разкрива проф. Димитър Михайлов, дългогодишен знаков преподавател по българска литература във Великотърновския университет.
На две основни части е разделена книгата. В първата авторът разглежда личните преработки на поета, правени в антологичната за Яворов стихосбирка „Подир сенките на облаците“, издадена през 1910 г. „През 1914 г., няколко месеца преди смъртта си, той преработва доста от стихотворенията – някои изоставя, така че тази книга на Яворов представлява неговия завет към идните поколения – как да четем Яворов, какво е най-доброто от поезията му и как да го възприемаме“, пояснява проф. Михайлов. Втората част носи вече познатото заглавие „Яворов и другите“. В раздела литературоведът разглежда отношенията на Яворов с други критици, писатели, жени, сюжети. „За пръв път изнасям неизвестни Яворови поправки към книгата му „Безсъници“ и други любопитни детайли от живота и творчеството на поета – примерно представям семейния печат на Лора и Яворов – един изключително красив печат с две ръкописно написани букви Л и П и каква е съдбата му. Когато той поправя през 1914 г. „Подир сенките на облаците“ – подпечатва всяка страница, върху която е нанесъл някакви поправки, със семейния печат и това е единственото му използване приживе“, отбелязва професорът по българска литература.
На въпрос какво провокира интереса му към Яворов – проф. Димитър Михайлов отговаря: „Случайност. Аз съм съгражданин на Яворов. Роден съм в Чирпан. Учил съм в гимназията, която носи неговото име, така че от малък съм закърмен с поезията на Яворов. Когато бях 8-9-годишен, видях на живо най-малкия брат на Яворов – Атанас Крачолов, да се разхожда по алеите на градската градина в Чирпан. И настъпи тишина – всички започнаха да шепнат брата на Яворов, брата на Яворов… видях висок, достолепен мъж, облечен в пардесю да крачи бавно по алеите. Не знаех, че Атанас изумително много прилича на поета Яворов. В късни години открих и това“.
Премиерата на книгата „Яворов“ ще се състои на 16 и 17 януари в Стара Загора и в Чирпан по време на Яворовите дни.