Велико Търново беше домакин на националното роудшоу „Пътят към твоя успех“. Събитието се организира от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) с подкрепата на Община Велико Търново и с партньорството на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Преди официалния старт на събитието се проведе кръгла маса, в която участваха кметът на старата столица Даниел Панов и представители на компании, работещи в сферата на технологиите.
„Коментирахме средното, професионалното и висшето образование. Запознахме представителите на компаниите с новия бизнес център, който ще отвори в началото на лятото, обсъдихме популяризирането на работата от вкъщи, както и ранното кариерно ориентиране на децата“, каза пред журналисти кметът Панов. По негови думи над 90 компании в старопрестолния град работят в IT сектора. „Велико Търново след София, Пловдив и Варна, е сред предпочитаните места, където се установяват млади хора, които могат да работят и да се развиват в сектора, а нашата задача е да популяризираме работата на компаниите, които предоставят тази възможност“, допълни кметът Даниел Панов.
Според зам.-кмета Нейко Генчев ролята на Общината е да създаде подходяща среда за правене на иновации и технологии – електронно управление, добра инфраструктура, социален и културен живот. Той открои участието на Община Велико Търново в проектите „5G свързаност за умни градове“, чието изпълнение ще започне съвместно с Община Габрово наесен, и „Градим дигитален Търновград“, който се реализира съвместно с ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, НВУ „Васил Левски“ и частния бизнес.
„Един от пътищата, по които Университетът излезе от финансовата криза, бяха договорите с аутсорсинг компаниите“, отбеляза ректорът на ВТУ проф. Христо Бонджолов и коментира, че ползите от срещите са двупосочни – както за преподавателите, така и за студентите. Ръководителят на висшето училище уточни, че има достатъчно място в корпусите на вуза, където могат да се настанят офиси на фирми от сектора.
„Целта ни е да разкажем защо нашата индустрия е добър работодател. Търново е град с чудесен потенциал за развитие на кадри, за развитие на индустрията. Броят на студентите е впечатляващ. Има профилирани училища и специалности във Великотърновския университет, които са релевантни на търсенията на индустрията“, обясни изпълнителният директор на AIBEST Наталия Георгиева. Тя е категорична, че пандемията от Ковид-19 е отворила вратата на т. нар. отдалечена работа. „Индустрията предлага работа на хора, които могат да си останат в града, да работят оттук. Изкараните средства те ще влагат в икономиката на Велико Търново и така децентрализацията може да се случи по-бързо и по-леко“, подчерта Георгиева.
Петър Торнев,член на борда на Асоциацията, съобщи , че през 2021 година IT сектора е генерирал 6,1% от брутния вътрешен продукт на България.
По време на изложението младите хора ще се запознаха с развитието на високотехнологичната индустрия у нас, с кариерните възможности, които тя предлага, с подготовката и процеса по кандидатстване за работа и с професиите на бъдещето и търсените умения за тях. В края на събитието бяха организирани и специални работилници с ценни съвети за първите стъпки в IT кариерата.