Финалът
Шест истории, шестима автори, шест различни държави с една обща тема – памет и разказване на европейски истории.
Международното жури определи победителите в конкурса „Европейски истории“, който е част от проекта „Европа в спомени“ (Еразъм+ KA2 Adult Education 2021-1-IT02-KA220-ADU-000029330). От страна на България партньор по проекта е Европейски информационен център – Велико Търново.
Представители на българския национален екип в състава на журито бяха проф. д-р Жулиета Савова и Димитринка Арнаудова.
България участва във втория етап на състезанието с 5 конкурсни творби, подбрани сред 27 истории, публикувани в Дигиталния европейски архив StoryAp (https://www.storyap.eu/).
История на конкурса
В продължение на 6 месеца (септември 2022 – февруари 2023 г.) гражданите на Стария континент (над 30-години) имаха възможност да участват в благородна надпревара за най-добър разказвач на истории, свързани с личното преживяване на Европа. Форматът на конкурсните творби бе широко отворен – допускаха се както писмени наративи, така и фоторазкази, видеоинтервюта, колажи, илюстрация или комикси.
На базата на проведените национални семинари с различни целеви групи – възрастни (действащи и пенсионирани учители, родители или близки на ученици, доброволци от създадените групи за междупоколенчески диалог в София и Челопеч), а също така студенти и специализанти във Великотърновския университет, бе създаден архив от 53 истории.
27 творби, съобразно предпочитанията на участниците, са публикувани в дигиталната платформа StoryAP (https://www.storyap.eu) за участие в Международното състезание.
На 4-5 март 2023 г. жури от националния екип на проекта в състав: Виолета Стойчева, Ваня Иванова и Димитринка Арнаудова проведе работна среща във Велико Търново. Всички творби бяха детайлно обсъдени. Оценяването бе направено според предварително утвърдени от партньорите по проекта критерии, а именно:
Съответствие на съдържанието с основните теми на конкурса (1-7 точки) – „Моята Европа“ и „Истории за социална промяна в Европа“
Дали историята провокира към размисъл върху проблемите, върху които поставя акцент международното състезание?
В каква степен споделената лична история допринася за утвърждаване на основополагащи ценности на ЕС като демокрацията, съвместното съществуване и социалната справедливост?
Оригиналност и художествени качества на творбата (1-5 точки)
Тъй като в състезанието могат да участват както професионалисти в областта на литературата и изкуствата, така и редови граждани, каквито са българските участници, не се дава предимство на техническите достойнства на творбата, а на ефективното използване на стратегиите за автобиографичното разказване, на уникалността и емоционалното въздействие.
Социално въздействие (1-5 точки)
Какво въздействие оказва творбата върху читателите? Кара ли ги да се замислят за проблемите, които са комуникирани? Провокира ли ги да търсят допълнителна информация за събитията и фактите, или пък да я споделят с други хора?
Съобразно условията на състезанието – броят на финалистите да бъде пропорционален на общия брой истории за всяка държава (напр. от 8 до 15 истории – 2 финалисти, а за повече от 25 истории – 5 финалисти), от българска страна като победители в първия (национален) етап на състезанието бяха излъчени 5 истории:
Среща с представите за „другия“ по време на една студентска бригада в Германия – Венета Константинова (видео разказ) – https://www.storyap.eu/unveiling-hidden-notions-of-the…/
Солидарност в Европа – Мария Иванова (видео разказ) –www.storyap.eu/solidarity-in-europe/
Париж – магия и моя любов – Силвия Джипова-Дочева
(фото разказ) – https://www.storyap.eu/paris-magic-and-my-love/ (български)/ https://www.storyap.eu/paris-magic-and-my-love-2/ (английски)
Приятелство – Лорена Петрова (фото разказ) – https://www.storyap.eu/friendship/
Социални промени в Европа: спомен за Мюнхен – Александър Огнянов (видео разказ) – https://www.storyap.eu/social-changes-in-europe-memory…/.
През май и юни номинираните общо 25 творби бяха оценявани от международно жури, в което, както бе споменато, участваха двама представители на Европейския информационен център. При селекцията бяха приложени критериите от националния кръг.
През месец юни Международното жури проведе общо онлайн заседание, на което бяха избрани 6-та финалисти.
Победителят за България
Сред получените и избрани от цяла Европа истории, големият победител за България е проф. Мария Иванова. Тя е специалист етнолог, дългогодишен преподавател в Историческия факултет, сладкодумен и обичан преподавател, която от няколко години е пенсионер, но продължава да подпомага обучението на студентите.
Нейната видео история „Солидарност в Европа“ е фрагмент от голямо интервю, реализирано от д-р Илия Вълев и доц. Виолета Стойчева.
Проф. Иванова „връща лентата“ към един конкретен момент от своя живот, свързан със събития, които са релевантни на големия исторически наратив за Източна Европа през 90-те години на ХХ век. Споделената микроистория ни пренася към едно запознанство през 1985 г. в Поморие между семейството на Мария и полски миньори от Карловице. Следващият щрих в разказа е от кризата след 1989 г., когато телевизионните канали в много европейски държави излъчват репортажи от празните рафтове на българските магазини. Същите тези миньори, с които Мария е разменила няколко писма през годините, й изпращат огромен колет с провизии. Както самата тя споделя, това е пример за солидарността на обикновените хора, които са в основата на обединена Европа. Пример, който я мотивира да прави добрини.
Много оригинални са историите и на останалите победители в Международното състезание. Всички те ще бъдат поканени на паневропейска среща през месец ноември 2023 г. в Рим (Италия).
Финалните истории, допуснати до международния кръг, са достъпни тук:
https://www.storyap.eu/blog/the-finalist-stories-of-the-european-stories-storytelling-call/
Повече информация за резултатите от Международното състезание може да бъде намерена на: