Лятното училище по занаяти в ателиета и дюкяните на майсторите от Самоводската чаршия във Велико Търново започва днес от 9 ч.
Обученията са финансирани по програма на Министерство на културата за подпомагане в условията на пандемия и се реализират с подкрепата на Община Велико Търново.
Заниманията за деца, граждани и гости на града са безплатни и ще са по програма, разработена от съответния майстор-занаятчия, включваща теория и практика.
Целта им е да се насърчи интереса към традиционните български приложни изкуства и съхраняване и предаване на културното наследство на младите поколения.
Занаятчийски курсове за деца от 10 до 16 години:
o Художествена обработка на дърво – Христо Стойчев
o Изработване на сладкарски изделия, приготвяне на гюзлеми и сиропи – Добрин Трифонов е Валентина Христова
o Керамика и грънчарство – Нина Нешева и Звездан Ранев
o Дърворезба и Художествена обработка на благородни метали – Румяна Стоянова и Тодор Кушлев
o Изобразително изкуство и пленер Рисуване – Рашко Бонев
o Художествена обработка на кожа – Красимир Сивов
o Медникарство – Хюсеин Хасанов
o Изработване на изделия от кожа – Мирослав Ников
o Изработване на художествени тъкани на хоризонтален стан – Миглена Чаталова
o Обработка на метали /ножарство/ – Кирил Димитров
o Пекарство – Костадин Димитров
o Изработване на дървени пъзели – Момчил Дуканов
o Винопроизводство за любители (само за възрастни)- Станимир Стоянов
Занаятчийските курсове ще са в рамките на 8 обучителни часа в малки групи, до 5 деца, при спазване на всички противоепидемични мерки .
С изделията, изработени по време на занаятчийското училище, ще бъде организирана благотворителна изложба-базар в рамките на единадесетото издание на Нощ на Самоводската чаршия и Фестивал на занаятите (20 – 26 септември 2021 г. ) за набиране на средства за фондация „Искам бебе“ и Програмата за асистирана репродукция на Община Велико Търново. По време на есенния празник на чаршията децата ще получат официално и своите сертификати за обучение от майсторите-занаятчии.