Строг ред и дисциплина са необходими в средното образование, за да се успява. Това заяви пред ученици от Хуманитарната гимназия и Гимназията по строителство, архитектура и геодезия историкът и специалист по музеология проф. Вера Бонева. Тя беше гост в поредното издание на инициативата „Велико Търново е любов“, която се провежда по идея на председателя на Великотърновския общински съвет Венцислав Спирдонов. Пред младата аудитория и в присъствието на университетски преподаватели проф. Бонева сподели спомени от ученическите си години в Първа гимназия, в която тя учи в края на 70-те години на миналия век. Запазила е и до днес чувството си от първото влизане в сградата на училището, а то е като да влизаш в катедрала. Говори за висотата на педагогическия колектив. „Нашите учители не спираха да ни внушават, че зад нас има силна позитивна история, знаели сме, че зад нас стои един век история, че сме в специална сграда, че тук са завършили професори и академици и ние нямаме право да бъдем на средно и под средното ниво. Това беше най-трудният урок и когато влязох във Великотърновския университет първата година ми беше сравнително лесно, защото се оказа, че Първа гимназия е била на изключително високо ниво. Учебната ни седмица беше 6-дневна, а учителите строгички и сега разбирам защо толкова мои съученици са успели“, каза проф. Бонева.
Зам.-кметът на Общината Нейко Генчев разкри, че преди десетина години с проф. Вера Бонева са създали Института по приложна музеология. „Тази дама е перфектен пример за човек, на когото можем да сложим етикета „произведено във Велико Търново“, но който далеч е надскочил границите на нашия град, а и на нашата държава. Имах щастието в живота да се движа паралелно с нея доста години и сме не само приятели, а и съмишленици. Тя е изключителен човек, изключително ерудиран, компетентен и най-вече с борбен дух. Вера никога не се отказва. Тя е най-големият специалист по музеология в България, два пъти доктор на науките, професор, автор на статии и книги в различни жанрове“, каза Генчев.
Пред присъстващите проф. Бонева представи изследването си „Бюджетът на будителите“, което разкрива интересни факти за приходите и разходите на търновската хазна преди Освобождението. Изнесе и любопитни данни за благодетеля Карл Папоушек, дарил средства за изграждането на паметника на Левски в центъра на Велико Търново.