Изложба по повод 160 години от рождението на Петър Дънов – Учителя Беинса Дуно и 100 години списание „Житно зърно” ще бъде открита на 20 септември, петък от 10.00 часа във фоайето на Регионална библиотека „П. Р. Славейков“ – Велико Търново. За първи път ще гостува ръкописният дневник на Учителя. Оригиналът с неговия почерк има датировка 3 март–25 октомври 1899 г. Дневникът ще бъде изложен само за 2 часа от 10.00 до 12.00 часа на откриването на изложбата. До сега ръкописът не е напускал София и великотърновската библиотека е втората в страната, която ще го предостави на гражданите.
В изложбата ще се покажат още и оригиналните издания на списания „Житно зърно” от 1924 до 1944 година: книги, първи издания на сътрудниците и редакторите на списанието, писателя Георги Томалевски, Боян Боев, Георги Радев, Георги Марков, Мара Белчева, Олга Блажева.
„Животът на Учителя е свързан с три големи града Варна, Велико Търново и София. Във Велико Търново е желан гост в дома на семейство Елена и майор Константин Иларионови на улица „Зеленка“ 28. Ако тръгнете от чешмичките до Общината по стълбите нагоре по улица „Есперанто“, в края на стълбите ще видите понастоящем хотел и надпис на входа, че в този дом е гостувал Учителя от 1911 до 1925 година. На втория етаж, югоизточната стая е посрещал посетители учители, адвокати офицери от царската армия. Отговарял е на техните въпроси, а някои са бивали излекувани. Така адвокат Анастас Бойнов , в знак на благодарност за лечението му, подарява двуетажна вила и няколко декара земя на Бялото братство. Тя се е намирала на улица „Яворов“ и там са се провеждали търновските събори на Бялото братство. Учителя е изнасял беседи в кино „Модерен театър“, сграда, за която имаме снимка от колекцията на библиотеката, както и в Читалище „Надежда”. Школата на бялото братство се отваря през 1922 година до 1944 година. Спазват се три основни принципа – Любов, Мъдрост, Истина“, припомня главният библиотекар Виктория Роглева.
Учителя – Много знание и разумна мъдрост е поднесена в беседите на Учителя. Те се съхраняват и във фонда на Регионалната библиотеката. Има книги, които са дигитализирани. Всеки има свободен безплатен достъп към страницата на библиотеката в дигиталната й колекция.
Учителя ни съветва всяка работа да я вършим с любов. Всеки ден да се стараем да правим най-малкото добро. Има две условия, които трябва да се спазят, доброто да се прави на нуждаещ и по негова молба. Винаги да казваме и живеем в истината.
100 години списание „Житно зърно”
През февруари месец 1924 година излиза първият му брой. В уводната статия се отразяват темите, които ще се публикуват в него. Окултни науки, астрология, хиромантия, френология, преводи на чужди автори. Окултен означава скрит, таен. Петте ни сетива могат да изследват видимият свят. Знаем , че мисъл и чувства съществуват, но те не са от този видим свят.
Окултните науки разкриват такива тайни. Примерът e с житното зърно. То покълва от почвата, стръковете му следват топлината и светлината на слънцето, житния клас ражда плодове, зърната се жънат, мелят на брашно, месят, пекат и чак тогава стават на хляб. В Евангелието се казва, че хлябът е тялото Христово. Търсете истинното слово, словото на Христос.
Наставления от Учителя от Дневника му от 1899 г.:
Никога не излизай вън от границите на възможното.
Не искай за себе си, нито за другите това, което не знаеш дали ще полезно или вредно.
Не настоявай за това, което веднъж ти е отказано. От где знаеш, може би в него се крие твоето добро.
Никога и никъде не упорствай против ИСТИНАТА.
Никога и никъде не се колебай в добродетелта.
От човек двуличен се пази, от твърдоглав, упорит, горделив и щестлавен стой настрана.
От първия глас на съвестта си не се дели.
Всеки, който ти се подмазва, знай че иска да те подкопава.
На превзет човек съвет не давай, на хитър услуга не прави, а на зъл дума не казвай.
Злото в добро не можеш да превърнеш, но можеш да го заместиш.