Политика

Иван Кирилов Иванов: Партиите използваха 45-ото Народно събрание, за да прокламират предизборните си цели за следващия парламент

„Партиите  използваха 45-ото Народно събрание, за да прокламират  предизборните си цели за следващия 46-и парламент. Имахме мини издание на парламент, наситено със страшно много емоции и противопоставяне. Така наречените протестиращи групи под формата на вече новосъздадени партии влязоха в парламента със своя протестен глас и атмосфера и разбиха комфорта на досегашните управляващи“. Това мнение изрази пред Общинското радио университетският преподавател по психология главен асистент Иван Кирилов Иванов. По негови думи градусът на високите емоции от естетическа гледна точка може да се определи като нещо грозно и неприемливо, но от политологична – парламентът е място точно за такива сблъсъци. „Не се стигна до физически конфронтации, които много често виждаме в други парламенти. Според мен от гледна точка на политическото това беше автентично противостоене. В крайна сметка ролята на парламента е точно такава и за разлика от 44-ото и 43-то Народно събрание, където имаше изкуствена тишина и дебат – тук видяхме нещо много автентично. Разбира се, то беше донякъде с предизборна цел. Така че не виждам нищо лошо“, каза Иванов.

Специалистът по социална и клинична психология се надява политическите формации, които бяха в 45-ия парламент и другите, които бяха отвън – да са си научили урока. „И в следващия парламент да видим  възможност за някакъв тип преговаряне на базата на конкретни приоритети, а не самоцелно. Поставените червени линии бяха  като обетована земя, която не биваше да бъде преминавана. Това не е целта на политиката. Разбира се, че трябва да има и сблъсък в политиката, да се показват и кирливи ризи, но смисълът на политиката, бих казал, че е война с мирни средства. Трябва да има  обсъждане на всички управленски концепции. Надявам се в следващия парламент – независимо кой как се е позиционирал в предизборната кампания – да има по-реални опити за съставяне на правителство, защото в тази кризисна ситуация това е много важно“, допълни Иван Иванов.

Според него разделението по оста ГЕРБ и нейните сателити и антиопозиционните движения около партията на Слави Трифонов ще се запази. „Очаквам, от друга страна, да не се получат кой знае какви големи разлики по отношение на  конфигурирането на тези два лагера – да ги наречем продосегашно управленски и антидосегашно управленски. Струва ми се, че т.нар патриотични партии в лицето на НФСБ, ВМРО, най-вероятно и консервативното движение на д-р Москов, ще се опитат да се коалират и по този начин да подкрепят ГЕРБ. От друга страна, ми се струва, че изненадата, която направи за 45-ото Народно събрание партията на Васил Божков, също би имала шанс да влезе. По какъв начин –  е друга тема. В този смисъл най-вероятно партиите около ГЕРБ ще увеличат гласовете си на базата на някакви други коалиции, както и антиуправленските движения също може би ще увеличат част от гласовете си. Това ще бъде най-вероятно за сметка на двата досегашни мастодонта ГЕРБ и БСП, но като цяло ми се струва, че политическото позициониране като брой мандати най-вероятно ще бъде подобно“, прогнозира психологът.

Иван Кирилов Иванов е категоричен, че ако в 46-ия парламент блоковете от партии не започнат конструктивни разговори около конкретни политики и не съставят правителство – рискът да влезем в турболентна политическа криза е голям.