За още 31 заболявания ще се дава пожизнен ТЕЛК, като в оценката вече няма да се взема предвид само водещото заболяване, а процентът на неработоспособност ще отчита и съпътстващите заболявания. Това гласят промени в наредбата за медицинска експертиза, които Министерския съвет прие днес.
Наредбата дава възможност лицата, освидетелствани или преосвидетелствани в периода до влизането в сила на това постановление и за които с него са определени по-благоприятни условия за оценка на увреждането, да имат право да подадат заявление-декларация за преосвидетелстване извън случаите по чл. 56, ал. 1 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи. Не се предвижда срок за това преосвидетелстване, тъй като се очаква значителен интерес от лицата с увреждания и съществува риск от допълнително забавяне на експертизата от страна на ТЕЛК при ограничаване във времето.
Хората с психични заболявания под 90% също вече ще имат право на чужда помощ, гласи друга от промените.
Родители на деца до 12 г. вече ще могат да ползват болничен, за да се грижат за тях, ако те са върнати от училище или детска градина и са поставени под карантина.
Готвят се и промени, които да ускорят издаването на ТЕЛК решения – да се позволи на повече експерти да правят оценка на неработоспособността, но и ще се разпише срок, в който те трябва да излязат с оценка.
На заседанието е гласуван и календарът за грипни имунизации.
Документът предвижда продължаване на ваксинациите срещу грип, което ще доведе до по-добро индивидуално здраве и намаляване на тежкото протичане, усложненията и хоспитализациите вследствие на грипна инфекция.
Основни цели на Националната програма са намаляване на заболяемостта, усложненията и смъртността от сезонен грип и инвазивни пневмококови инфекции при възрастни на и над 65 г. чрез повишаване на имунизационния обхват в тази възрастова група и повишаване на информираността на населението и на медицинските специалисти за риска от грип и пневмококови инфекции, ваксинопрофилактиката и начините за предпазване. С реализацията на Националната програма се очаква повишаване на имунизационния обхват срещу сезонен грип на целевата група от 25% през 2023 г. до 35% през 2026 г. и повишаване на имунизационния обхват срещу пневмококови инфекции от 5% през 2024 г. до 15% през 2026 г.
Ще се мисли и как да се приложи профилактика срещу стрептококи и пневмококи.