„Новите мерки, които бяха приети от правителството са много закъснели и едва ли зеленият сертификат ще насърчи хората да се ваксинират”. В това е категорична д-р Стела Денчева – управител на Специализирана болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания „Д-р Трейман“. Според нея, на ваксинацията е трябвало да се наблегне през лятото, защото в пика на четвъртата вълна не е разумно да се поставят ваксини, тъй като така се създават условия за развитие на резистентни щамове и мутации. „Здравните власти трябваше да направят ваксинацията срещу Ковид-19, част от Националния имунизационен календар, защото съм убедена, че държавите, които предприемат тази крачка, най – ефективно и бързо ще преминат през пандемията”, категорична е д-р Денчева.
„Лошото е, че много политически партии градят предизборните си кампании на базата на антиваксърски твърдения, но е изключително вредно да се манипулира обществото на базата на неверни твърдения и липса на адекватни медицински познания. Подобни опити трябва да бъдат ограничавани и санкционирани и въобще не трябва да получават гласност”, добавя управителят на бившия тубдиспансер.
Относно поставянето на ваксина без предварителен клиничен преглед от личния лекар, д-р Стела Денчева е категорична, че това може да доведе до появата на нови щамове на вируса, което само ще подхрани антиваксърската кампания. „Дали някой е носител на вируса може да бъде доказано само с антигенен или PCR тест, тъй като много хора са положителни, но нямат симптоми. Ваксинирането на безсимптомен човек от друга страна може и да не доведе до странични ефекти за здравето, но ваксината няма технологичното време, за да подейства и човек реално няма да бъде защитен.”
Според д-р Денчева, другият голям проблем е скритата заболеваемост. „Аз съм отправяла редица предложения за спирането на свободната продажба на антигенни тестове за домашна употреба в аптеките. Сега човек може да си купи тест, да се тества вкъщи и при положителен резултат да се скрие от системата, да продължи да ходи на работа и да заразява други хора. Такива тестове трябва да се правят само в сертифицирана лаборатория и резултатите да бъдат вкарвани в системата, за да има контрол”, пояснява Денчева.
Относно състоянието на специализираната болница и огромния проблем с липсата на лекари, пред който лечебното заведение бе изправено само до преди няколко месеца, д-р Стела Денчева споделя: „За жалост държавните здравни власти не ни помогнаха, когато имахме недостиг на кадри. Изпратих писмо до министъра на здравеопазването, че в цялото лечебно заведение, освен управителя, остава само един специалист на трудов договор. Отговориха ми лаконично, че е отговорност на управителя да намира кадри за лечебното заведение. Ние решихме проблема с увеличаването на заплатите, но това доведе до огромни финансови загуби. Аз обаче прецених, че е по-добре да имаме работещо лечебно заведение със специалисти, които да помагат на пациентите в тази напрегната обстановка, вместо да имаме затворено здравно заведение, но без финансови загуби. Благодаря на Община Велико Търново, че се погрижи за настаняването на колегите медици и с тяхна помощ ще успеем да стабилизираме болницата.”, оптимистична е д-р Стела Денчева.