Политика

Доц. Милен Михов: Последните няколко парламента са тържество на партийния егоизъм

„Последните няколко парламента са тържество на партийния егоизъм. Политическите партии спекулират със завоюваното обществено доверие. Основната цел на избраниците е да опазят своята електорална ниша, повтаряйки предизборни и политически заклинания, бягайки от решаването на конкретните проблеми“. Това заяви пред Общинското радио доц. Милен Михов, депутат в 43-то и 44-тото Народно събрание, член на националното ръководство на ВМРО и областен лидер на партията във Велико Търново, историк. По негови думи в последната година и половина политическата демагогия, която се основава на декларирана защита на интересите на гражданите, бизнеса, трудещите се, на практика е провеждане на корупционни схеми и обслужване на партийни интереси. „Нито една политическа партия, представена в последния парламент, не се отрече от своите политически заклинания. Всяка заявяваше готовност за компромис и съгласие за решаване на проблемите чрез излъчване на конституционно избрано парламентарно правителство, но направиха последователни усилия да провалят създаването на кабинет“, каза доц. Михов.

„Скептик съм дали в последните дни на това Събрание ще се постигне съгласие за излъчване на редовно правителство. Очевидно вървим към поредните предсрочни  избори, които са не само финансов, но и разход на национална енергия, загубено политическо време, което насочва целия комплекс от кризи в посока на неуправляемост,  липса на държавническо ръководство и отговорно правителство.  В тази ситуация хората остават без особена перспектива, дезинтегрират се от политическия живот, апатията и неверието стават доминиращи в обществените нагласи. Това е особено опасно и кризисно явление и, за съжаление, светлина в тунела не се вижда“, коментира бившият търновски народен представител.

Според него  установен е извънконституционен президентски ред на управление, в който президентът упражнява изпълнителната власт чрез назначени от него кабинети, а парламентът поради неспособността на политическите фактори – не може да бъде  генератор на изпълнителна власт. „На следващо място виждаме нещо особено тревожно – парламентът със свои решения се опитва да конструира и да налага елементи от външната и вътрешната политика на изпълнителната власт, което вече е на ръба на конституционните норми. Съгласно действащата Конституция изпълнителната власт в лицето на Министерски съвет осъществява външната и вътрешната политика.  Парламентът има законодателна и контролна функция спрямо изпълнителната власт, но тази норма от година и нещо се заобикаля и нарушава“, отбеляза доц. Михов.

Областният председател на ВМРО подчерта, че въпросът за смяна на системата чрез конституционни  промени става не  належащ, а е очевиден. „Спомняме си, че преди няколко години и президентът,  и  тогава все още неконструиралите се сили на „Промяната“, а и парламентарно представените сили усилено коментираха въпроса за конституционни реформи. Мисля, че въпросът за нов конституционен ред и ново съотношение между изпълнителна и законодателна власт,  между Президентство – Министерски съвет – Народно събрание е необходим и  рано или късно ще трябва да бъде поставен на дневен ред в българското общество“, допълни доц. Милен Михов.