Днес, 15 ноември, се навършват 230 г. от рождението на Никола Савов Пиколо. Роден е през 1792 г. в гр. Велико Търново. Къщата им е била до главния правителствен дом и църквата „Св. Спас”. Никола е имал двама братя и три сестри. Къщата на сестра му Анастасия и до днес е запазена и е известна под името „Кокона Анастасия”, намира се на улица „Читалищна” № 3. Никола е най-малкия син в семейството. Учил в гръцкото училище в родния си град, а след това завършва прочутото по негово време частно полувисше училище на гърка Вардала в Букурещ. След завършване на школата, Никола е бил изпратен да продължи образованието си в най-прочутия медицински факултет в Болоня (Италия), но след няколко годишно следване, той заминава за Париж, където и завършил със степен доктор по медицина. Поради обширните си познания, които не се ограничавали само в медицинските науки, но и в областта на философията и филологията, Никола Савов, вече познат с име д-р Пиколо, пишел непрестанно и в тия области, което му спечелило вниманието на всички тогава научни и философски кръгове в Париж.
Благодарение на познанията и трудовете, които пише и издава, си спечелва име на учен и през 1824 г. е провъзгласен за доктор по литература, а на следващата година е избран за професор.
Д-р Никола Савов Пиколо е бил извънредно даровит, свободен и начетен човек, прочут не само в Париж, но и цяло Европа. Лекарят и гръцки писател, доктор по медицина от Парижкия факултет, бивш професор по философия на университета в Корфу , бивш инспектор на болничната служба в Букурещ през руската окупация 1828 -1833 г. при управител граф Киселов, умира през 1865 г. в Париж.
Д-р Пиколо не е бил безчувствен към своя български произход. Най-сигурно доказателство за неговите български чувства е неговото завещание, дарения от книги и пари на търновските училища, на общината и църквата „Св. Спас”.
Българите и българските лекари могат смело да се гордеят с д-р Никола Савов Пиколо. Търновската община е назовала една от улиците в града на неговото име.
Източник: Регионална библиотека „П. Р. Славейков“