Днес е Черешова Задушница. Тя е втората в годината и се пада преди Петровите пости. Тази е наречена е черешова, защото по това време на годината зреят черешите. Това е ден в памет на всички починали православни християни и наричан още Спасовска задушница. Свързан е с поверието за прибирането на душите на всички покойници, които са били на свобода след Велики четвъртък.
На задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя. Преливаме гроба с червено вино започвало от мястото, където е главата на покойника в посока наляво – правило се три кръга по края на гроба. Носи се жито – и в църквата, и на гроба, а в израз на вярата във възкресението се разчупва хляб и се раздава донесеното от името на покойниците молитвено да се помене: Бог да прости.
Задушницата се нарича в България „Черешова“, защото това е най-популярният плод през периода и обикновено се прибавя към поменателните трапези.
Върху гроба на починалите палим свещ, която е символ на нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите. Тамянът пък символизира чистата молитва, цветята – добродетелите на починалия.