Политика

Димитър Николов, ГЕРБ-СДС: Растеж в държавата може да даде само инфраструктурата – тя е магистралата към успеха и европейското ни развитие

Димитър Николов е депутат от Великотърновски избирателен район от коалицията ГЕРБ-СДС от 45-то до 49-то Народно събрание включително. В последния парламент Николов беше член на Комисията по култура и медии и Комисията по транспорт и съобщения. Сега медийният експерт е кандидат за народен представител в 50-то Народно събрание.

 

Г-н Николов, Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец отдавна са свързани – жителите на триградието пътуват за работа в съседното населено място, забавляват се във второто или купуват имот в третото. Виждате ли вие едно общо и икономически полезно бъдеще за трите общини и как може да бъде постигнато?

 

Винаги съм казвал, че това е един уникален конгломерат, какъвто няма в страната. Не случайно от първия ден твърдя, че общините в нашия избирателен регион може само да се допълват, не да се съревновават. По отношение на старата закачка между Велико Търново и Горна Оряховица винаги съм казвал, че тези два града могат да се съревновават единствено на спортните терени, но не и икономически, защото са с различен профил.

Когато един кандидат се заявява пред избирателите да бъде техен представител в Народното събрание, трябва да има визията, концепцията и волята как ще се развива региона. Аз го разглеждам като един организъм – общините могат прекрасно да се допълват, стига да се развиват в синхрон. За всички е ясно, че Велико Търново е естественият културен исторически и духовен център. Не крия, че Горна Оряховица е моят роден град и той трябва да се развива като индустриален, транспортен и логистичен център. Не е далече времето, когато индустриалните зони на Лясковец и Горна Оряховица ще се слеят. Има нужда от отлична комуникация между кметовете, независимо от тяхната партийна и политическа принадлежност, както и добра комуникация с всички народни представители, които да са един вид медиатори и бързата връзка с изпълнителната власт.

Този регион има огромен потенциал. Знаете, че през последната година с моя колега проф. Костадин Ангелов бяхме много активни по темата летище. От парламентарната трибуна „сръчкахме“ концесионера и в момента усилено се изпълнява договора.

Говорейки за индустриалните зони, отново повдигаме въпроса за крещящата нужда от интермодален терминал. Бяха спрени обществено значими проекти като АМ Хемус, пътя Русе-Велико Търново, а пътните връзки са от изключително значение и могат да дадат друг тласък на региона. На град Велико Търново индустрия и производство не му трябват – всичко това може да се изнесе в Горна Оряховица, Лясковец, Стражица и на главен път, Павликени е един от силните икономически центрове… Проблем остава работната ръка и там трябва да има устойчива политика.

 

Държавата продължава от години да е длъжник на хората на културата и изкуството. Те сякаш са оставени сами да се справят, в същото време на тях се разчита до голяма степен да възпитат младото поколение в любов към книгата, театъра, киното, балета… Каква е визията на коалиция ГЕРБ-СДС за това тези хора да получават заслуженото за труда си и тяхната професия да стане желана и за младото поколение?

 

Тяхната професия остава желана, защото човек се ражда с отношение към културата. Ще перифразирам Ал Пачино – няма как да преведем човек през кризата с ампутиран дух. Като доста активен член на Парламентарната комисия по култура и медии, заедно с моите колеги и добри приятели Тома Биков и Любен Дилов работим усилено по темата и под въздействие на Комисията бяха направени промени във Фонд „Култура“. Винаги сме казвали, че този Фонд трябва да започне да функционира като една разплащателна агенция на Министерство на културата. Друг проблем е, че периодично Министерството връщаше неусвоени средства заради липсата на административен капацитет. Факт е, че министърът на финансите Асен Василев е човек, при който липсва отношение към културата и той се отнасяше с огромно пренебрежение към всички работещи в сферата. Той разглеждаше библиотекарите и музейните работници като складови работници, които подреждат книгохранилища и бършат прах, което е недопустимо.

Лична моя кауза като народен представител от регион Велико Търново е да се осигурят необходимите средства за ремонт на голямата зала на МДТ „Константин Кисимов“ – говорили сме нееднократно с неговия директор Васил Вълчев и има проектна готовност и при едно стабилно правителство с хоризонт тези средства могат да бъдат отпуснати. Глад за култура продължава да има и тези професии трябва да бъдат мотивирани, за да изглеждат атрактивни. За хората, които са се отдали на тези професии, това е мисия.

 

Вие сте медиен експерт. През последните години наблюдаваме изключителна офанзива на фейк новини – разпространяват се стари видео материали, които се представят за факт от последните часове; в социалните мрежи се качват цитати уж от видни политици, които никога не са изрекли подобни слова. Защо държавата не намери механизъм, с който поне да минимализира тази манипулация, която влияе на не малко хора?

 

Един от големите проблеми, който беше засегнат при изслушване на Соня Момчилова – тогава председател на СЕМ, аз го казах и от парламентарната трибуна – ние имаме един архаичен, овехтял и „брадясал“ Закон за радиото и телевизията. Ние трябва да имаме един общ закон за медиите. И сега имаме нелоша нормативна база – говоря за публичния регистър към Министерство на културата. Но, когато питам министъра на културата колко НПО – доставчици на медийни услуги, са вписани в този регистър, той поиска регистърът да бъде изваден от Министерството, защото нямат капацитета да го поддържат както трябва. Но трябва да е ясно кои са собствениците на сайтовете и от къде идва финансирането.

Другият проблем е липсата на медийна грамотност. След като години наред се поглъщаха с охота жълто-кафявите новини, сега създадохме среда и за фейк новините. Много е тънък момента между регулацията и свободата на словото. Но свободата на словото изисква отговорност!

Предизборната кампания приключва. Какво е усещането ви от многобройните срещи с хората? Изморени ли са от избори, разочаровани ли са от политиците и ще отидат ли в неделя до урните?

 

Имам усещането, че основно ГЕРБ-СДС провеждаме кампания. За нас е важно, защото тези срещи са като изпитна сесия и аз се подготвям за работата в следващото Народно събрание. Трябва да правим разлика между живота в столицата и страната. Освен темата за заетостта, за хората от нашия периметър другата основна тема е водата. Голям е проблемът с водоснабдяването, но така беше редактиран Планът за възстановяване и устойчивост, че към момента имаме усвоени около 4% от тези средства, което ни поставя като аутсайдерите на Европа. Затова трябва да се обърне особено внимание на ВиК сектора. И каквото и да си говорим – растеж в държавата може да е само инфраструктурата – тя е магистралата към успеха и европейското развитие на България.

 

Платена публикация

Купуването и продаването на гласове е престъпление