Главният уредник на Регионалния исторически музей беше кариерен консултант за един учебен час. Пред ученици от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия доц. Светла Атанасова представи работата на музейния работник и изнесе лекция на тема „Духът на търновската възрожденска архитектура – макетите на Леон Филипов”. Срещата се състоя в Музей „Възраждане и Учредително събрание”.
„За мен успешната реализация в една професия включва 90 процента труд и 10 процента творчество и талант. Освен това за всяка професия се изискват любов и постоянство, за да носи свършената работа удовлетворение”, сподели доц. Атанасова. Тя обясни, че е преминала през почти всички етапи на служебната йерархия. „Започнала съм с обща работа в музея. След това бях екскурзовод, организатор на екскурзоводско обслужване, уредник и сега главен уредник и доцент в отдел „История на България XV – XIX век”. За работата в музея е важна екипната работа – да си заобиколен от добри специалисти, да уважаваш колегите си, за да отвръщат и те със същото”, подчерта Светла Атанасова и посъветва младите хора да уважават своите учители, които дават пътя и посоката на бъдещото им развитие. „Смятам, че вашето място ще бъде адекватно при създаването на съвременни екипи с млади, модерно мислещи хора за възстановяване на наследството в риск в старата част на всеки град. Има сгради, които е необходимо не само да се възстановят, но и да се адаптират към динамиката на града. Това ще бъде ролята на бъдещите архитекти, строителни техници, геодезисти. Надявам се след срещата ни някои от вас да получат мотивация да работят за опазването и документирането на архитектурното, археологическото и историческото наследство на Търново”, каза доц. Светла Атанасова.
ПГСАГ „Ангел Попов” е сред пилотните учебни заведения у нас, в които беше разкрит клуб „Кариера” по проекта на просветното министерство „Система за кариерно ориентиране в училищното образование”, припомни директорът д-р Евгения Илиева. По нейни думи повечето възпитаници на гимназията продължават професионалното си образование в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София и във Варненския свободен университет. От тази учебна година за първи път ПГСАГ ще обучава и ученици по защитената специалност „транспортно строителство”. Деветнадесет момичета и момчета са записани в паралелката.
Урокът на доц. Светла Атанасова поставя началото на дейност „Кариерно ориентиране” към Центъра за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс Велико Търново.