Община

В Шемшево искат бариера срещу незаконно сметище

Предприемат се мерки срещу нарушителите, изхвърлящи битовия си отпадък на незаконно сметище в Шемшено, обобщи за Общинското радио кметът на селото Кирил Ангелски.

Написал съм писмо до кмета на общината инж. Даниел Панов. Необходимо е боклуците от незаконното сметище да се почистят и там да се постави една бариера”, сподели управникът на селото. Дамата, която още в понеделник подаде сигнал до Ангелски има участта да живее в западния край на населеното място, който е предпочитано депо за хората с нулева екологична съвест. „Вземаме мерки, нормализираме нещата и заграждаме – там да не се влиза”, така вижда решението кметът на Шемшево. От човешка гледна точка, според него „все пак, съзнанието трябва да надделее. В случая – уж се борим да следваме Европа, но аз в Европа не съм видял нещо такова. Трудно ще ни е да постигнем нормализиране на нещата”, смята Ангелски. Той е благодарен на своята съселянка, подала сигнала, сподели още, че на почти всяко селско събрание въпросът с боклука се коментира. „Предоставили сме необходимия брой съдове за отпадъци, пластмасови контейнери за изхвърляне на тревите, но наистина – има хора, на които явно не им се качва до сметището в Леденик и най-лесно им е да се разтоварат от отпадъците на някоя поляна. И трябва да ви кажа – това не са само жители на Шемшево, а и от околните села. От града изхвърлиха строителни материали точно до новия мост, който се строи. Най-страшно е през почивните дни. Сметището в Леденик в събота работи до следобеда, в неделя почива и като видят ползвателите му, че бариерите са спуснати – продължават през Леденик, влизат в землището на Шемшево и по пътя край Пушево изхвърлят боклуците”, сподели още Кирил Ангелски. По този начин незаконната смет се трупа и от двете страни на шосето.

В зората на 90-те актьорът Тодор Колев пита „как ще ги стигнем американците”, но днес основният въпрос е как да стигнем самите себе си, не просто като граждани на ЕС, но и като един от най-старите жители на европейския континент. „Абе, ние в много въпроси ги превъзхождаме, не са чак толкова трудни за стигане, затова и мисля, че хората ще добият необходимите навици”, споделя надежда кметът на Шемшево. Дано, наистина. Защото сме сред малкото народи в света, които определят географското си положение като „земен рай”, но в случаи като този го няма адекватното отношение към родната природа.