За това алармира ООН.
2250 и 2419 – така са озаглавени резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, които по един безпрецедентен начин поставиха на дневен ред темата за апатичната младеж и рисковете за световната сигурност. Младежките политики са пряко свързани с опазването на мира в средносрочен и дългосрочен план, смятат експерти от организацията. Това историческо признаване от най-високо равнище на идеята, че ако младите хора не се справят добре в обществото, това е риск – за социалната цялост на страната, за нейния просперитет, и както заглавието на документите предполага – риск за мира е съществен прогрес, заяви пред микрофона на Общинското радио Виле Маямаа от Европейския младежки форум.
Фактът, че резолюциите са издадени от Съвета, който традиционно разглежда проблеми като Сирия, Русия и Крим и други войни, може да говори само едно – че нещата вече са станали достатъчно сериозни, коментира финландецът.
У нас, когато се говори за младежки политики, мнозина се съмняват, доколко зад думите стоят сериозни действия. На пръсти се броят у нас тези, които знаят за съществуването на Национална младежка стратегия. Масов е случаят, младежите в младежките декорация да играят роля на „фикус в ъгъла”. Има организации, в които младежите се приемат за красота, а това не допринася за положителния ефект на провежданите политики. Ето за това Маямаа и други съмишленици от най-голямата неправителствена младежка организация на стария континент са разработили специален наръчник, който да съдейства на всяка младежка организация по света да проявява не просто формална активност, но и да търси качество, което може да се измерва.