Всеки трети ученик е зубрил неясните уроци по време на онлайн обучението. Това са признали над 38% от хлапетата, споделили какви стратегии за учене са прилагали в условията на обучение от разстояние в електронна среда при проучването на Института за изследвания в образованието (ИИО).
В анкетата са участвали 16 480 ученици от 5-и до 12-и клас. 17,1% от тях са посочили, че всеки път, когато не са разбирали материала по време на онлайн обучението, са го учели наизуст. 3/5 от учениците са гледали да не пропуснат и най-малкия детайл. Близо 60% от тях са опитали да запомнят възможно най-много подробности, когато са учели.
Голяма част от учениците са прилагали и полезни стратегии при подготовката си. 42,2% от тях са опитвали да свържат нещата, които са учили по един предмет, с това от друг. Половината прогимназисти и гимназисти са си измисляли собствени примери, за да разберат това, което са изучавали. Близо 60% от тях са споделили, че когато са учили, са се опитвали да разберат по-добре материала, като са го свързвали с неща, които вече знаят. Почти същият процент пък са опитвали да разкажат със собствени думи новия материал.
Стратегиите, които учениците прилагат, за да не изостават с уроците по време на онлайн обучението, влияят и на тяхната самооценка – как възприемат себе си и каква мотивация имат. „Учениците, които прилагат високоефективни стратегии за учене, позволяващи им да разберат и осмислят задълбочено изучаваното учебно съдържание и да го приложат в различни ситуации, имат висока самооценка на способностите си за учене“, пише в анализа на Института за изследвания в образованието. Като цяло самооценката на учениците за способностите за учене е сравнително ниска.