Информационно събитие организира във Велико Търново Агенцията за социално подпомагане, за да представи напредъка по проект BG05M9OP001-2.038–0001–С01 „Нова дългосрочна грижа за възрастните и хората с увреждания“ . Срещата е в изпълнение на комуникационната кампания за популяризиране на проектните дейности. Те са финансирани от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, съфинансирани от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд
„Близо 970 оценки са направени към момента на потребители в тези домове и трайно пребиваващите пациенти в психиатричните болници. Изведени са около 500 човека от домовете и са настанени в новоразкритите услуги, изградени от Общините на територията на страната. Закрити са седем домове. В процес на закриване е още един, а капацитетът на дома в Качулка, Сливенско, ще бъде намален с 80 души. Закрит е и домът в Пчелище в община Велико Търново. Неговите потребители са настанени в новоизградените услуги в Церова кория“, сподели ръководителят на проекта Димитър Арнаудов. Той припомни, че проектът е за близо 4 милиона лева, от които почти 500 хиляди лева са държавно финансиране, а останалите са от еврофондове.
„Процесът върви добре, средствата се усвояват. Проектните дейности са до 30 юни тази година. Ще се кандидатства за удължаването им до края на октомври. С това приключва и старият период. От есента или най-късно от началото на следващата година предстои втората фаза на този проект, когато ще бъдат закрити още повече домове и ще бъдат разкрити нови услуги. Грижата в големите домове не може да е адекватна, тъй като те в повечето случаи са с голям капацитет. Новите услуги обикновено са с по 15 души и подходът в тях е индивидуален, обезпечен от подходящи екипи, а условията за живот отговарят на всички съвременни изисквания“, коментира още Димитър Арнаудов.
Област Велико Търново демонстрира голяма приемственост на идеите, свързани с проекта, като на този етап на територията на областта са открити 4 нови центъра за грижа за лица с умствена изостаналост и един център за грижа за възрастни хора с невъзможност за самообслужване. Основна цел на проекта е създаване на възможност за независим живот на хората с психични разстройства и с умствена изостаналост чрез предоставяне на качествени и достъпни услуги в общността, обобщават от Агенцията за социално подпомагане.
В информационната среща участваха представители на Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Велико Търново, както и специалисти от дирекциите в общините на областта, управители на социални услуги и др. Представени бяха целите и дейностите по проекта, основните принципи и предизвикателства на деинституционализацията на грижата за лица с психични разстройства и с умствена изостаналост, както и добрите практики за предоставяне на социални услуги във Велико Търново.