Образование

Великотърновският клон на Съюза на учените откри академичната година

Новата академична година на старопрестолната организация на Съюза на учените в България бе открита  с лекция на тема „Виетнам: новият „икономически тигър” на Изтока”. Научното съобщение изнесе доц. д-р Илиян Матеев от Стопанския факултет на Великотърновския университет „Св. Кирил и Методий“. Академичното развитие и научните постижения на своя колега представи доц. д-р Ваня Цонкова. Участниците в срещата приветства проф. д-р Петко Ст.Петков – председател на великотърновския клон на Съюза на учените.

Доц. д-р Илиян Матеев е специализирал в Токайски университет – Япония (2003/2004 и 2006/2007 г.), в Националния университет на Сингапур (2004 г.), в Хонконгския университет – Китай (2008 г.), в Сеулския национален университет – Република Корея (2010 г.), в Академия „Синика”, Тайпе – Тайван (2012 г.) и в Колумбийския университет в Ню Йорк (2014 г.).
По програмата за мобилност „Еразъм +” доц. Матеев е изнасял лекции в Метрополитън юнивърсити, Будапеща, Унгария (2016 г.), в Технологичния институт в Бежа, Португалия (2016 г.), в Университета на Кордоба, Испания (2017 г.), в Университета на Фоджа, Италия (2017 г.), в Университета на Балеарските острови, Испания (2018 г.), в Технологичния институт в Бежа, Португалия (2019 г.). По програмите „Еразъм” и „Еразъм+” през последните десет години доц. д-р Илиян Матеев е обучавал във ВТУ „Св. Кирил и Методий” около 30 студенти от Испания, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Турция и Чехия по дисциплината „Международна търговия”.

В изложението си лекторът доц. Илиян Матеев направи както анализ на икономиката на Виетнам, така и кратък исторически, географски и политически обзор на развитието на страната.

По своя характер икономическите реформи във Виетнам приличат много на тези, които започват да се осъществяват в Китай от края на 1978 г. През 1986 г. започва икономическата реформа „Дой мой”, чрез която се прави преход от централизирана към „социалистическа пазарно-ориентирана икономика”. Още към края на 90-те години на ХХ век успехът на реформата „Дой мой” е очевиден като по това време вече съществуват над 30 хил. частни фирми, а нивото на бедност е намалено наполовина. Започва да се говори за „виетнамско икономическо чудо”, сподели доц. Илия Матеев. Особено внимание в презентацията беше отделено на ползите за Виетнам от търговската война САЩ-КНР и бързото подобряване на отношенията със САЩ. Неслучайно Световният икономически форум в Женева определя Виетнам като „най-глобална икономика”.

  Около 150 са членовете в момента  на структурата в старата столица на СУБ. Те са учени и преподаватели от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, НВУ „Васил Левски“, филиалите на БАН,  филиалът във Велико Търново на Варненския медицински университет и други звена. Те работят в десет секции. Поне два пъти годишно във великотърновската организация се приемат нови членове. Традиционните прояви са „Мартенските четения”, партньорско участие в научен форум за културното наследство по време на Борсата за културен туризъм в старата столица, „Майските четения”.