Образование

Великотърновските учени отчетоха дейността си и проведоха поредния национален форум

 Отчетно-изборното събрание проведе великотърновската организация на Съюза на учените в България. Форумът се състоя в Актовата зала на филиала на Варненския медицински университет в старата столица. Следобед на същия ден беше организирана поредната национална научна конференция „Дни на науката 2022“. Представен беше и тома с доклади от миналогодишните научни прояви на великотърновския клон „Дни на науката 2021“.

Успяхме да се съберем след тия тежки и дълги години на ограничения, заради пандемията от ковид 19 и откровено да поговорим за нашата дейност. Оказа се, че сме свършили не малко неща.  Редовно провеждахме научни форуми, конференции, дискусии, издадохме томове с публикации от „Дни на науката“. По време на събранието имаше различни изказвания на специалисти от секциите, които обединяват представители на хуманитарни, обществени науки, военно дело, икономика, дори богословие и правни науки. Направени бяха предложения как да се разнообрази работата ни, какво да се подобри в дейността на Съюза на учените. Препоръките ще бъдат отправени към централното му ръководство. Избрахме Бюро с 13 членове и трима заместник-председатели“, сподели проф. Петко Ст. Петков, който бе преизбран за председател на организацията.

По време на националната научна конференция, която се проведе след отчетно-изборното събрание, бяха представени около десет теми. Чуха се доклади, свързани с нови юбилейни годишнини, сред които 300-годишнина от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История славянобългарска“, за традиционния поход на поклонници по стъпките на мощите на Св. Йоан Рилски. На форума бе обсъдена и повдигнатата на конференция във ВТУ тема за официалните празници и националния празник. Докладите ще бъдат събрани и публикувани в следващия том от поредицата „Дни на науката“.

На форума бе представен и сборникът „Дни на науката 2021“ с доклади от годишната национална научна конференция на СУБ – Велико Търново, посветена на 200 години от рождението на Георги Стойков Раковски и 180 години от рождението на Климент Бранитски и Търновски /Васил Друмев/. В него е включен доклад на проф. д-р Петко Ст. Петков за княз Георги Раковски и митрополит Климент, а темата за 210-годишнината от битката при Върбишкия проход и къде точно е нейното място разглежда доц. д-р Марко Златев. Нови данни за градоустройствената специфика на Трапезица в Сборника представя доц. д-р Мирко Робов. А проф. д-р Лидия Цыганенко – темата за българските преселници в историята на градовете от Южна Бесарабия. В сборника „Дни на науката 2021“ с доклад за /не/ познатия Иларион Драгостинов е включена доц. д-р Светла Атанасова, а колежката й д-р Миглена Петкова разглежда темата за ходенето на Руманя и гурбетчийските чети на момите жътварки от Килифаревския район. С доклад за кметската институция в Република България пък участва Светлозар Янков. В Сборника се представят учени и от други направления.

Около 150 са членовете на великотърновския клон на Съюза на учените в България, който е с десет секции.  В тях има представители на двата университета, институтите на БАН във Велико Търново, на Регионалния исторически музей, Регионалната библиотека „П.Р. Славейков“, училища, както и специалисти от други културни и научни учреждения. Радва интересът на млади учени и желанието им да се присъединяват към организацията.