Арбанашкият манастир „Света Богородица“ отбелязва на 15 август „Успение на Света Богородица“, своя храмов празник. По традиция на деня се извършва празнична света литургия, маслосвет, водосвет, освещава се петохлебие и се прави курбан за здраве. Стотици поклонници от цялата страна посещават манастира на днешния ден, за да се помолят пред чудотворната икона на Света Богородица. Светинята е релефна и обкована със сребро, като част от обкова е добавен на по-късен етап с пари на местен търговец, чието дете според преданието е било изцелено след молитва пред иконата. Предполага се, че ценната реликва датира още от преди османското робство.
Манастирът се намира в началото на с. Арбанаси. Той е основан още по времето на Втората българска държава (XII-XIVв). Той е бил един от манастирите на Търновското светогорие, които опасвали във венец старопрестолния град Търново. През първите години на османското робство той се запазва като заможен манастир, но по-късно запустява, вследствие набезите на вилнеещите в този край турски банди. Едва през 1680г на мястото на разрушения манастир местното население изгражда днешната манастирска църква като енорийски храм на селото. По-късно, след възраждането на манастира през 1716г е станала манастирска църква. В 1762г манастирската църква била обновена и изписана. Манастирът отново бил опустошен при нападението на Арбанаси от кърджалиите през 1798г, а по-късно възстановен и превърнат в женски, какъвто е и днес. Последното обновяване на църковната сградата е станало през периода 1864-1868г.
В архитектурно отношение Арбанашкият манастир „Св. Успение Богородично“ представлява комплекс от черква с параклис и жилищни сгради. Манастирският храм, подобно на другите арбанашки църкви, има сложна архитектурно-композиционната схема. Представлява ниска, еднокорабна, еднопсидна и продълговата сграда (с размери 18 x 6м), с две предверия от запад, като в северната й страна е разположен обширен параклис „Св. Троица“. Входът към вътрешността на църквата е от северната страна. Масивният градеж на сградата е от ломени камъни споени с хоросан, южната стена е укрепена с контрафорси. Църквата е покрита с двускатен покрив с керемиди.
Цялата вътрешност на храма е покрит със стенописи. Независимо, че са потъмнели от времето и дима на свещите, те са запазили своите художествени достойнства до наши дни. Стенописната украса в наоса е от ХVІІв (около 1600г), а в женското отделение (притвора) от 1603г. Параклисът „Св.Троица“ е изписан през 1704г от зографите даскал Коста, Цоню и Герге. През 1762г църквата и параклиса са допълнително изографисани. Иконографската програма на изписването на храма, придържайки се към канона, е доста богата, отличава се с тематична широта и разнообразие. Иконостасът в наоса е от 1867г с ктитори хаджи Димитър, Марко, Йоан и Христо Попов. Запазени са няколко икони, дело на тревненския майстор Захарий Стефанов и сина му Цоню.