Култура

Финансират творческия проект Био-библиография.1990 – 2024 г. на Владимир Шумелов

Книгата Био-библиография.1990 – 2024 г. на великотърновския писател и литературен критик Владимир Шумелов е сред одобрените за финансово подпомагане от Министерството на културата творчески проекти в областта на книгоиздаването. Тя е персонална библиография, допълнена с биография, извадки от писателската лаборатория на Владимир Шумелов и други пара- и екстралитературни елементи. Интересното е, че тя е авторско съставителско дело, което не изненадва, защото говори поне за две неща – прецизност, систематизиране и съзнателно отношение към писателския труд и неговите резултати, без субективизъм и от това да страда обективността на изложението и фактите. Читатели и близки на писателя познават неговия пословичен работохолизъм, разнопосочните му търсения и постижения в течение на над три десетилетия, плод на което са многобройните му награди за разкази и книги, но и делото му за съхранение на литературната и културна памет – съставените и издадени антологии във В. Търново, справочници, участието му в енциклопедии, както и активното му участие и ръководство на организирания литературен живот в старопрестолния град и България (член на национални писателски сдружения и българския ПЕН-център).

В крайна сметка автосъставителството на подобен справочен труд в навечерието на неговата 65-годишнина не е само „по повод“, а е един хронологичен преглед на случващото се в литературата на В. Търново и на България по времето на т.нар. Преход от гледната точка на участник в този процес като активен организатор, писател и оперативен критик.

Въпреки че традиционно акцентът тук е върху книгописа, библиографските позовавания не следват точно БДС ISO 690:2011 „Информация и документация. Ръководство за библиографско цитиране и цитиране на информационни ресурси“, от което обективността на информацията не страда. Като цяло това не е просто био-библиография, а литературна хронология на случилото/случващото се във В. Търново и страната в динамичните последни 30 години в областта на литературния живот. Огромният масив от информация в една така деликатна сфера като литературата, която трудно подлежи на прогностика и оценка в един кратък времеви период, е полезен като информация и препратки за изследователи специалисти, но и за редови читатели.

          Био-библиографията е предназначена за специалисти в областта на българската литература, библиографи, библиотекари, студенти, ученици и всички, които проявяват интерес към творчеството ми, а в по-широк план – към литературата изобщо и към нейната близка история, коментира Шумелов.

Тази година в сесията на Министерството на културата участват 127 проекта. От тях одобрените са 103. Освен книгата на Владимир Шумелов Био-библиография.1990 – 2024 г., от В. Търново са одобрени и проектите на доц. д-р Павлина ВладковаНове. Сектор VIII А. Комплексите през римската и късноантичната епохи – втора част от поредицата, както и на Иван Митев с книгата му Театрални мигове от вечността – второ доп. и разширено издание.